שופטי העליון קבלו עתירה של חולים : המדינה חויבה לשפר את האפשרות לקבל קנאביס רפואי

עשרות חולים שעתרו נגד משרד הבריאות בנושא קבלת קנאביס רפואי זכו בעתירתם * לאחר שהם עתרו לבג"צ החל משרד הבריאות לשנות את המערך המנהלי המטפל בבקשות לקבלת קאנאביס * משרד הבריאות אף התחייב להמשיך לקדם הנושא * המדינה אף חויבה לשלם הוצאות לעותרים שיוצגו ע"י עו"ד ליאור פרי * ההצלחה כולה שייכת לשלומי סנדק שיזם את העתירה

מיטל בן סימון

שופטי העליון קבלו עתירה של חולים ולמעשה המדינה חויבה לשפר את האפשרות לקבל קנאביס רפואי. בכך הסתיימה בהצלחה עתירה אותה יזם, ארגן, הפיק וניהל יו"ר הקליניקה לקנאביס רפואי, שלומי סנדק.

בדיון שנערך בשבוע שעבר בבג"צ הודיעו החולים כי עתירתם התייתרה וכי ניתן למחוק אותה, לאחר שמשרד הבריאות החל במגמה חדשה של הרחבת השירות לחולים המבקשים קנאביס רפואי. בא כוח החולים, עו"ד ליאור פרי, הודיע כי לאור הצהרת משרד הבריאות כי יפעל לקדם הנושא, הרי שהעתירה התייתרה. עשרות חולים שעתרו נגד משרד הבריאות בנושא קבלת קנאביס רפואי זכו בעתירתם. בעתירה טענו העותרים כי המצב לפני הגשת העתירה היה בלתי נסבל. כל אלפי הפניות לקבלת קנאביס רפואי הופנו לרופא אחד שהוסמך לתת היתרים לשימוש בקנאביס רפואי, כאשר לצידו היתה רק פקידה אחת, הליך איסוף המידע היה מטופל ידנית ולא היתה ערכאת ערעור על החלטות של הממונה על מתן היתרים.

לכן בקשות לקבלת קנאביס לא טופלו במשך חודשים, חולים לא יכלו לברר מה נעשה בעניינם והבירוקרטיה היתה בלתי נסבלת. לאחר שהם עתרו לבג"צ החל משרד הבריאות לשנות את המערך המנהלי המטפל בבקשות לקבלת קאנאביס. לרופא היחיד שהוסמך עד אז לתת היתר, הוסיפו עוד חמישה רופאים אונקולוגים, מנהלי מחלקות בבתי חולים, שהוסמכו גם כן לתת היתרי קנאביס. כמו כן הוסיפו שתי פקידות נוספות, מחשבו את המערכת, והקימו ועדה שתבחן כיצד לטפל בערעורים על החלטות. משרד הבריאות אף התחייב להמשיך לקדם הנושא, מה שאפשר הכרזת החולים כי עתירתם בעצם התייתרה לאור נכונות משרד הבריאות לשפר את השירות. המדינה אף חויבה לשלם הוצאות בסך 8,000 ₪ לעותרים שיוצגו ע"י עו"ד ליאור פרי.

נציג החולים, שלומי סנדק, מנכ"ל הקליניקה לקנאביס רפואי: מדובר בעתירה שהיתה פריצת דרך בתחום הקנאביס הרפואי. בפעם הראשונה שבית משפט עליון מחייב את משרד הבריאות בהוצאות משפטיות בגלל שהוא לא דאג לקדם את עניינם של חולים הזקוקים לקנאביס".

זוג מורים ותיק מאזור חדרה שלא הצליח להביא ילדים לעולם ונקלע לדיכאון, נתפס על ידי המשטרה כשהוא מגדל ומאחסן בביתו כמות גדולה של סמים מסוג קנאביס. בית משפט קבע: השניים יבצעו עבודות שירות לתועלת הציבור ללא הרשעה לקריאת הכתבה